strona główna  »  Judo

 Judo

 

Judo

Judo jest sportem olimpijskim pochodzenia japońskiego. Za jego twórcę uważa się prof. Jigoro Kano, który zebrał i usystematyzował techniki starego ju jitsu, wprowadził nowe stworzone przez siebie nadając im formę, w jakiej ćwiczone są obecnie na świecie. Jednak judo to coś więcej niż tylko pady, rzuty, dźwignie czy duszenia. To sport, ale także system wychowania fizycznego oraz sztuka walki, której celem jest samodoskonalenie. Judo ( ju – miękko, zwinnie, ustępować oraz do – droga, sposób ) oznacza „ drogę do zwinności”. Zarówno to tłumaczenie nazwy judo jak i sam trening pod okiem doświadczonego instruktora przekonuje, że nie siła i ciężar ciała, a szybkość i zwinność są elementami decydującymi o powodzeniu podczas ćwiczenia technik judo oraz w walce sportowej.

Judo, jako jedna z form wychowania fizycznego w UŁ to propozycja dla wszystkich studentów, którzy interesują się sportami walki. Zajęcia rozpoczynają się od podstaw, a więc nie są wymagane żadne umiejętności, ani predyspozycje. 

Duża ilość ćwiczeń kształtujących wszystkie cechy fizyczne pomaga w opanowaniu technik walki oraz wpływa na poprawę ogólnej sprawności fizycznej. Judo rozwija zwinność, szybkość, wytrzymałość i siłę, a także spostrzegawczość, opanowanie, odwagę, koncentrację, wytrwałość i odporność.Podczas tych zajęć będą mogły realizować się zarówno osoby, które szukają sposobu na samodoskonalenie, a także te, które lubią rywalizację. Dla chętnych istnieje możliwość zdobywania stopni szkoleniowych w judo oraz rywalizacji sportowej ze studentami innych uczelni reprezentujący podobne umiejętności. Zajęcia z judo odbywają się na sali profesjonalnie przygotowanej do tego celu. Sala wyposażona jest w matę (tatami) oraz w sprzęt ułatwiający naukę technik judo (miękkie materace, gumy, drabinki). 

Prowadzący to doświadczeni trenerzy posiadający wysokie stopnie szkoleniowe w judo oraz liczne sukcesy sportowe.

 

JudoJudo